12 października 2018 roku w naszym liceum odbyło się wyjątkowe spotkanie. Do Mickiewicza powrócili jego Absolwenci, którzy zdawali maturę ponad 50 lat temu! To popołudnie, pełne pięknych wspomnień, zostało zorganizowane z inicjatywy jednego z dawnych uczniów naszej szkoły, nadal mieszkańca Skarżyska, Pana Krzysztofa Sułka.

W roli gospodarza szkoły wystąpił Pan Jarosław Mosiołek, nauczyciel WF-u w II LO. Opowiedział absolwentom, co w Mickiewiczu dzieje się teraz, a potem oprowadzał ich po budynku. Uczestnicy spotkania wspominali swoich nauczycieli, apele szkolne, różne uczniowskie zwyczaje. Znów – tak jak dawniej – usiedli w szkolnych ławkach. Choć nasz „Mickiewicz” przez 50 lat bardzo się zmienił, część szkoły wciąż wyglądała dla nich znajomo: rozkład pomieszczeń, parkiet…

Wspólnie spędzone popołudnie było okazją do wielu miłych rozmów i wzruszeń. Na tę specjalną okazję piosenkę-wiersz napisała jedna z uczestniczek, Pani Anna Kaczmarczyk-Piwko i wykonała ją wspólnie z trójką kolegów i koleżanek. Oto jej słowa:

To były lata mego dzieciństwa,
beztroskie, błogie, szkolne dni,
tutaj uczyłam się miłości,
pracy i trudu pierwszych dni

Ref:
Kocham Cię szkoło moja jedyna,
stare mury, uczniowskie dni,
nigdy nie będziesz mi zapomniana,
zostaniesz w sercu naprawdę ty.

Wspominam grono mych pedagogów,
przed którym chylę czoła skroń,
ile włożyli serca i trudu,
by dziś pozostać w sercu mym.

Dziękuję z serca za ich rzetelność,
prawość i miłość, troskę też,
niech Bóg im z serca błogosławi
i ześle pokój pośród dróg.

Tulę do serca moich kolegów,
i tych, co już odeszli, też,
noszę ich zawsze w mej pamięci
i w moim sercu noszę też.

Dziś cieszmy się spotkania chwilą,
niech nam radośnie płynie czas,
niech szkolna miłość w nas odżyje,
przypomni błogi szkolny czas.

Po spotkaniu w szkole, absolwenci Mickiewicza wzięli udział we mszy świętej w intencji nieżyjących koleżanek i kolegów oraz nauczycieli.

Cieszymy się, że nasza szkoła tak trwale zapisała się w sercach i pamięci jej absolwentów. Kiedyś i my będziemy tak ją wspominać…

Tekst opracowano na podstawie artykułu "Jestem! Obecna! - absolwenci Mickiewicza spotkali się po ponad 50 latach", zamieszczonym na proskarzysko.pl Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu.

 

 

 

 

W tym roku szkolnym Dzień Edukacji Narodowej - 14 października - wypadał w niedzielę, dlatego uroczysty apel z tej okazji, połączony ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych, zorganizowaliśmy w naszym liceum w piątek 12 października br.

Uroczystości rozpoczęły od wprowadzenia sztandaru szkoły. Później wszystkich zgromadzonych przywitał Pan Dyrektor Paweł Buryło, który złożył obecnym na uroczystości nauczycielom życzenia z okazji ich święta.  Szczególnie ciepło zwrócił się do zaproszonych na ten dzień do naszej szkoły emerytowanych nauczycieli II LO. Dziękując za ich pracę i wpływ na historię naszego liceum, zacytował znane słowa pisarki Deanny Beisser: Nauczyciel … to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego, cudzym dzieciom?


Dla nas wszystkich obecność nauczycieli emerytów podczas tegorocznego apelu była prawdziwym zaszczytem i radością.


Następnie głos zabrała Pani Katarzyna Bilska - Członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego oraz przedstawiciel Rady Rodziców, Pan Rafał Kaczmarzyk.

Po wielu miłych słowach życzeń od naszych szanownych Gości odbyło się uroczyste przyrzeczenie klas pierwszych. Na sztandar szkoły uczniowie ślubowali, że będą sumiennie wypełniać swoje obowiązki, przyjmą postawę godną naśladowania wobec nauczycieli oraz kolegów i koleżanek, wreszcie – że będą zawsze godnie reprezentować nasze liceum, a gruntownie zdobytą wiedzę wykorzystają dla rozwoju własnego i w służbie innym ludziom.

W części artystycznej także wystąpili pierwszoklasiści, którzy – jak co roku – twórczo i pomysłowo prezentowali swoją klasę przed całą społecznością szkolną. Przedstawienie kolegów i koleżanek wiązało się również z pokazaniem uczniowskich talentów, pasji i podzieleniem się z innymi tym, co dla nich ważne i ciekawe. Cieszymy się, że do naszego liceum dołączyło tyle kreatywnych i pogodnych osób.Na zakończenie odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przygotowana pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego – Pani Doroty Sołkowicz. W krótkim programie artystycznym uczniowie Mickiewicza złożyli swoim nauczycielom życzenia i wyrazili im wdzięczność poprzez śpiew i taniec.

Ostatni utwór  - znaną piosenkę pt. „100”, autorstwa zespołu Sound'n'Grace i Filipa Lato, wykonaliśmy wspólnie. Śpiewając razem: „Zacznij na sto, nie na pięć procent żyć” – wszyscy jesteśmy pewni, że nie zmarnujemy naszego czasu spędzanego w Mickiewiczu!

 

Zdjęcia: Wiktoria Kruk i Aleksandra Orlicka oraz dzięki uprzejmości skarzysko24.pl

 

 

 

 

5 października br. w Miejskim Centrum Kultury odbyła się promocja książki „Machina Wyobraźni – Opowieści fantastyczne ze Skarżyskiem w tle”. Książka jest efektem końcowym projektu, w którym młodzież miała za zadanie napisać opowiadania z pogranicza fantastyki, osadzone w miejscach poznanych podczas wspólnych działań związanych z projektem. 

Książka "Machina Wyobraźni" to zbiór opowiadań napisanych przez młodzież ze Skarżyska-Kamiennej i okolic.  Wśród piszących znalazły się uczennice i absolwentki naszej szkoły: Paulina Pietrzyk, Rozalia Gwizdała, Maja Skórska (absolwentki Mickiewicza) oraz Marta Półtorak, Aleksandra Jakubowska i Weronika Miernik z klasy 3d. Dziewczęta pod okiem polonistki Pani Iwony Wójcik napisały opowiadanie „Wyspa miłości”, które znalazło się w książce. Gratulujemy publikacji!Zdjęcia dzięki uprzejmości skarzysko24.pl

27 września br. odbyła się XXIV Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży, w której uczestniczyła uczennica naszej szkoły Alicja Sitarz z klasy 1a. Młodzi debatowali nad przygotowanym przez siebie projektem uchwały dotyczącym popularyzacji wiedzy i podkreślenia znaczenia spuścizny posłów pierwszego Sejmu niepodległej Polski. W wystąpieniach młodych posłów nie zabrakło odniesień do tego, co dzieje się w dorosłej polityce. Był to pierwszy przypadek, że tegoroczna sesja odbyła się we wrześniu a nie 1 czerwca, jak to było dotychczas.